Son Dakika Haberleri: Alman Belediyesi, Caddeleri Türk Bayrağı Donattı

Alman Belediyesi, Caddeleri Türk Bayrağı Donattı

7 yıl önce

Würzburg Belediyesi, Türkler'in Almanya'ya göçünün 50. yılı nedeniyle kent merkezindeki caddeleri Türk bayrakları ile donattı.

Alman Belediyesi, Caddeleri Türk Bayrağı Donattı, System.String[]
Würzburg Belediyesi, Türkler'in Almanya'ya göçünün 50. yılı nedeniyle kent merkezindeki caddeleri Türk bayrakları ile donattı. Bölgedeki Türkler "Bu bizim için tarihi bir gün. Gurur duyduk" dediler.

Almanya'nın Bavyera Eyaleti'ne bağlı Würzburg'da tarihi bir gün yaşandı. Tarihinde ilk kez kent merkezindeki caddelere 50 Türk bayrağı asıldı. Türkler'in Almanya'ya göçünün 50. yılı nedeniyle böyle bir jeste imza atan Würzburg Belediyesi, bölgedeki Türkler'in taktirini topladı. Tarih ve Entegrasyon Araştırmaları Enstitüsü (IKG) Müdürü Dr. Latif Çelik ve Würzburg Belediyesi Yabancılar Uyum Meclisi Başkanı Antonino Pecoraro'nun girişimleri ve Würzburg Ditib Camii'nin katkıları ile gerçekleşen bayrak şöleni Türkler'in olduğu kadar Almanlar'ın da dikkatini çekti.

1 İSTEDİK 50 VERDİLER

Dom Meydanı'nda düzenlenen tören ile kentin önemli caddelerine asılan 50 bayrağın iki hafta boyunca dalgalanacağını belirten Dr. Çelik "50. yıl kutlamalarını en etkili şekilde Türk Alman dostluk festivali gibi kutlanması için şehir idaresine müracaat ettiğimizde fikir çok ilginç karşılandı. İtalyan asıllı Belediye Meclisi üyesi ve Yabancılar Uyum Dairesi Başkanı Pecoraro'nun da desteklemesiyle böyle bir güzellik gelişti. Belediyenin önüne bir bayrak asma izni isterken bize 50 bayrak izni verildi. Bu da Türkler arasında büyük sevince yol açtı"dedi.

GURUR DUYDUK

Würzburg'da yaşayan ve törene katılan Türk vatandaşları da "Bugün bizim için tarihi bir gün. Gurur duyduk. Belediyeye çok teşekkür ediyoruz. İlk kez kentimizde bu kadar çok Türk bayrağını bir arada görüyoruz" dediler.

Pecoraro ise Türkler'in yıllarca bu ülkeye emek verdiklerini söylerken "Amacımız bu insanları unutmadığımızı göstermekti. Bir mesaj vermek istedik. Bence uyumun önemli bir yanı da insanların sevinlerine ortak olmaktır. Eminim Türk arkadaşlarımız bu kadar çok bayrağı görünce çok sevineceklerdir" diye konuştu.

14 Mayıs Cumartesi, saat 17. 00'dan itibaren Würzburg'daki S. Oliver Arena'da Türkler'in 50. göç yılı nedeniyle dev bir organizasyon düzenlenecek. Yaklaşık 2 bin kişinin beklendiği etkenlikte Türk göçü bilimsel olarak tarihi, siyasi, sağlık ve ekonomik açıdan akademisyenler tarafından ele alınacak. İkinci bölümde ise folklor, müzik, film ve dia şovları sunulacak. Etkinlik Stettiner Str. 1, 97072 Würzburg'da düzenlenecek.Türkiye'yi Eleştiren Arap Birliği Genel Sekreteri'ne Çavuşoğlu'ndan Tokat Gibi Yanıt 130 Kiloyken 78 Kiloya Düşen Kadın, Kendisini Boşayan Kocasından İntikam Aldı

Son Dakika! Suriye Ordusu, Afrin'e Girmeye Hazırlanıyor